Ed Darr

 Ed Darr
Elem, zarar verenleri yaratan, asileri zarar vererek cezalandıran Tatlı, güzel şeyleri yaratan Yüce Allah, acıyı, sıkıntıyı ve kederli şeyleri de yaratmıştır.

“Şayet Allah sana bir zarar dokunduracak olursa, O’ndan başka bunu giderecek yoktur. Sana bir iyilik dokunduracak olursa da O, herşeye güç yetirendir.” (Enam,17. Ayet Meali)

“… Allah onlara zulmetmedi, fakat onlar kendilerine zulmediyordu.” (Nahl, 33. Ayet Meali)

“Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız.” (Nahl, 53. Ayet Meali)

“…Rahmân (olan Allah), bana bir zarar dileyecek olsa, onların şefaati bana bir fayda vermez, beni kurtaramazlar.” (Yasin, 23. Ayet Meali)

Allah, sıhhat ve bereketle kullarında Nâfi’ ismini tecelli ettirdiği gibi, hastalık,  kıtlık, deprem, sel, kuraklık gibi afetler ile zarara uğratabilir ve Dârr ismini tecelli ettirir. Dert ve Belalar neden başımıza gelir? 1- İmtihan sebebi ile 2-Günahlarımızdan dolayı 3- Allah diyemeyen dil ve kalplerin Allah’ı hatırlaması ve hakikati görmesi nedeniyle, [… diğer sebepler] Dert ve belalardan kurtulmak için bize düşen görev; dert öncesinde çok istiğfar etmeliyiz, dert sırasında derdin kolay ve çabuk geçmesi için de çok istiğfar, tövbe edilmeliyiz. YA DARR,

Zarar da fayda da senin iznindedir. Zarara izin vermende bir hikmetledir. İyilik senden kötülük nefsimdendir. İyiliğe mecalim yok sen iyileştir beni. Zarar da görünse faydadır takdir ettiğin. Kendime faydam yok zarardan kurtar beni

Amin ESMAÜL HÜSNA En güzel isimler