El Varis

 El Varis
Her şeyin asıl sahibi olan, bütün varlıkların sahibi, baki, ebedi ve daim olan her şey kendisine dönen.

“Biz, refahından şımarmış nice memleketi helak etmişizdir. İşte yerleri, Kendilerinden sonra oralarda pek az oturulabilmiştir. Onlara biz varis olmuşuzdur” (Kasas, 58. Ayet Meali)

Allah Teâlâ mülkün gerçek sahibi, gerçek varisidir. Kullarının mal mülk sahibi olmaları ve varislikleri geçicidir.

 “O gün onlar (kabirlerinden) meydana çıkarlar. Onların hiçbir şeyi Allah’a gizli kalmaz. Bugün hükümranlık kimindir? Kahhar olan tek Allah’ındır.” (Mümin, 16. Ayet Meali)

Mülkün gerçek varisi, mülk sahibi Allah’tır. Kıyamette her şey tamamıyla O’na kalacaktır.

“Allah’ın kereminden kendilerine verdiklerini (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki o kendileri için hayırlıdır, tersine bu onlar için pek fenadır. Cimrilik ettikleri şey de kıyamet günü boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Al-i İmran, 180. Ayet Meali)

“Şüphesiz biz diriltir ve biz öldürürüz. Ve her şeye biz varis oluruz.” (Hicr Suresi, 23. Ayet Meali)

“Ne oluyor size ki Allah yolunda harcamıyorsunuz? Halbuki göklerin ve yerin mirası Allah’ındır.” (Hadid, 10. Ayet Meali)

Bu isimden kulun alacağı en büyük ders, mal ve mülkünün manevi temizliğine dikkat etmesidir. Allah’ın tertemiz olarak yaratıp, ömrü süresince emanet verdiği mülkü, faizle, rüşvetle, zulümle kirletmeden O’na teslim etmeye çalışmak gerekir. YA VARİS,

Yok bildiklerim senin nazarındadır. Yitirdiklerim senin katındadır. Bitirdiklerim senin yanındadır. Unuttuklarım senin hatırındadır. Unutulmuşları sonunda sen anarsın. Gidene de kalana da Varis sensin. Ebedi kavuşmaklar ver bana.

Amin Esmaül Hüsna En güzel isimler