El Vekil

 El Vekil

Anlamı, açıklaması, ilgili ayet, hadisler ve duası;

Güvenilen Dayanılan, Allah’u Teâlâ bizlere kâfidir ve O ne güzel Vekîl’dir.

Kendisine tevekkül eden kullarının işlerini en iyi sonuca ulaştıran O’dur. Kendisine güvenilip dayanılan yüce yaratıcımız O’dur. Allah’a güvenip dayanılan ve her türlü işlerin çözümü yalnızca Ona bırakılan Vekîl O’dur.

Hasbunallahu ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen nasir. Allah bize yeter. O ne güzel Vekil’dir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.’

Hasbûnallahu ve nimel vekil. “Allah bize yeter. O ne güzel vekildir.” (Âl-i İmran-173. Ayet Meali)

“De ki: ” Allah bana yeter. Tevekkül edenler ancak O’na tevekkül ederler.” (Zümer, 38. Ayet Meali)

“Allah’a tevekkül et. Vekîl olarak Allah yeter.” (Nisa, 81. Ayet Meali)

Rabbim buyuruyor ki; “Benden başka vekil edinmeyin” (İsra, 2. Ayet Meali)

“Hüküm ancak Allah’ındır. Ben O’na tevekkül kıldım. Onun için bütün tevekkül edenler O’na tevekkül etmelidirler!” (Yusuf, 67. Ayet Meali)

“Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur; eğer sizi yardımsız bırakıverirse, O’ndan başka size yardım edecek kimdir? İnananlar yalnız Allah’a güvensinler.” (Al-i İmran, 160. Ayet Meali)

Biri size haksızlık mı ediyor? Zulüm mü? Ediyor? İftira mı? Atıyor… Bu kişiyi siz direk Allah’a havale edin. Çünkü Vekil olarak Allah yeter.

“Göklerde ve yerde olanlar Allah’ındır. Vekil olarak Allah yeter.” (Nisa, 132. Ayet Meali)

YA VEKİL, Ey hiçbir delile muhtaç olmayan, Denizin altındaki balığın, gökte uçan kuşun rızkına Sen Vekilsin. Her işte Sana tevekkül ederiz, Sen ne güzel Vekilsin. İşlerimizi boşa çıkarma, alın terimizi karşılıksız bırakma.

Amin

Esmaül Hüsna, en güzel isimler