En Nafi

 En Nafi

Fayda veren şeyleri yaratan, bütün yaratıklara faydası olan, faydalı şeyleri yaratan

“Ve Allah’tan başka, sana faydası da, zararı da dokunmayacak olan şeylere yalvarma. Eğer böyle yaparsan, o zaman hiç şüphesiz sen zalimlerden olursun.” (Yunus, 106. Ayet Meali)

“Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız.” (Nahl, 53. Ayet Meali)

Gerçekte zararın da faydanın da, hayrın da şerrin de yaratıcısı Allah’tır. İnsana menfaat ve zararlar bazı sebepler ile gelir, o sebepler de Allah’ın yaratmasıyla meydana gelir.

Her müslüman Allah’tan başka yarar sağlayan biri olmadığına inanmalı, yararın O’nun iradesi ve fiiliyle gerçekleştiğini bilmelidir.

İnsana yarar sağlayan her şey Allah’tandır. Kuldan gelen her yarar ve menfaat, Allah’ın o kişiyi yönlendirmesi ile gerçekleşmektedir. Allah’ın sana sağladığı yararlardan sen de başkalarını yararlandırmalı ve buna aracı olmalısın.

Yaptığın iyilik ve başkalarına sağladığın yararlarla, ahiret için kendine yarar sağlamalısın.

“Şayet Allah sana bir zarar dokunduracak olursa, O’ndan başka bunu giderecek yoktur. Sana bir iyilik dokunduracak olursa da O, her şeye güç yetirendir.” (Enam, 17.Ayet Meali)

YA NAFİ,

Her hayır senin elindendir, katında hayra eriştir beni. Her menfaat senin takdirindedir, rahmetinden menfaatlerdir beni. Her fayda senin izninle gelir lütfundan faydalandır beni. Sensiz benden bana çare yok bana iyiliğin gerek.  Sensiz kimseden kimseye fayda yok bana kalbi selim gerek.

Amin

Esmaül Hüsna

En güzel isimler