Er Rezzak

 Er Rezzak
Yarattığı tüm varlıklara faydalanacağı rızıkları ikram eden O’dur.

“Ey insanlar! Allah’ın üzerinizdeki nimetini anın. Allah’tan başka bir yaratıcı mı var? O size gökten ve yerden rızık verir. O’ndan başka ilân yoktur. O halde (haktan) nasıl çevrilirsiniz?” (Fatır-3. Ayet Meali)

“Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca Allah’ın üzerinedir. Allah o canlının durdugu yeri ve sonunda bırakılacağı mekanı bilir.(Bunların) hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da)dır.” (Hud-6. Ayet Meali)

“Nice canlılar vardır ki, ışıklarını kendileri elde edemezler. Sizin de onların da rızkını Allah verir. O işitir ve bilir.” (Ankebut-60. Ayet Meali)

“Şüphesiz rızık veren, güç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah’tır.” (Zariyat-58. Ayet Meali)

“Gökten bereketli bir su indirdik, kullara rızık olmak üzere onunla bahçeler, biçilecek taneli eminler, küme küme tomurcukları olan boylu hurma ağaçları yetiştirdik. O su ile ölü yeri dirilttik. İşte insanların diriltilmesi de böyledir.” (Kaf suresi : 9-11. Ayet Meali)

“Göklerin ve yerin anahtarları O’nundur. Dilediğine rızkı bol verir, dinlediğinde de kısar. O her şeyi bilendir.” (Şura-12. Ayet Meali)

Rızkı veren de alan da Odur. Kimi kullarına rızkı az verir. Kimi kullarına rızkı bol verir. İnsan çalışır, çabalar, hırslanarak daha çok çalışıp daha çok kazanmak ister. Ama Rabbimin sana verdiği rızık azsa bunu ne kadar çalışırsan çalış değiştirmezsin ki, insan bu aza kanaatı olmayan doyumsuz varlıktır. Hep daha fazlası daha çoğu olsun istiyoruz. Nefisler doymak bilmiyor. Rabbimin verdiği rızka az da olsa çok da olsa şükretmesini her daim bilen kullardan olalım. Ya Rabbene hep bana olmaz. Bu dünya imtihan dünyası Rabbimden gelen her şeye razı olup sabrederek, şükür etmesini bilmek lazımdır.

YA REZZAK, Ey yeryüzüne devamlı bereketli indiren, Kapkara topraktan rengârenk nimetler çıkaran Sensin. Küçücük tohumlardan kocaman ağaçlar yaratan Sensin. Gören gözü, işiten kulağı, tutan eli yürüyen ayağı veren Sensin. Ağlayan gözü, düşünen aklı, hisseden kalbi veren Sensin. Sen zenginsin, verensin; biz Sana muhtaç fakirleriz. Muhtaçlığımızı bildir bize, kalbimizi Sana minnettarlıkla doldur. Dünyada rızıklandırdığın gibi ahirette de ebedî cennetinle rızıklandır. Amin

Esmaül Hüsna, en güzel isimler