El Bari

 El Bari

Her şeyi bir asıldan var eden, mahlukatı, hiçten, örneksiz yaratan, yarattığı tüm aza ve cihazlarını birbirine uyumlu yapan demektir. Her varlığı, bir misali olmaksızın var eden.

Bir insan, yaratılışı ile Hâlık ismini, diğer insanlardan farklı olmasıyla da Bâri’ ismini gösterir.

“Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?” (İnfitar Suresi 6-8. Ayet Meali)

Eşyayı ve her şeyi birbirine uygun bir halde yaratan, bir örneği olmaksızın canlıları hiçten, yoktan yaratan. Yarattıklarını birbirinden çeşitli şekillerde ayırt eden, her yarattığı farklı ve benzersiz olan demektir.

“O Allah ki, Yaratan’dır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” (Haşr Süresi 24. Ayet Meali)

Bu ismi bilen, her şeyin Allah elinde olduğunu ve O’nun emriyle gerçekleştiğini mutlak bilmektedir. O’ndan başka yaratıcının olmadığını bilir.

Yaratılmış tüm varlık alemi gerek farkında olsun yada olmasın her birinin bir diğerine hizmet ettiği, nefsani karşı çıkmalarla aşılamayacak ve değiştirilemeyecek derecede sağlam bir ahenkli program üzere kurgulanmıştır.

YA BARİ,  Ey varlıkları hiç yoktan yaratan, örneksiz olarak yaratan ve hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, yaratıcı olan Ya Bari, dertlerimize derman ve şifa ver. Amin

Esmaül Hüsna, en güzel isimler