El Basıt

 El Basıt

Ruhları bedenlere yerleştiren, genişleten, açan ve bolluk veren anlamına gelir.

“Allah dilediği kimsenin rızkını bollaştırır…” (Rad Suresi : 26. Ayet Meali)

Bir insan zenginken birden fakir olur, yahut evlâd acısına boğulabilir, yahut da iç sıkıntısına duşar olup ıstırap çeker ve huzursuzluk içine düşmüş olur. İşte bu haller, Kâbıd isminin tecellileridir. ilah, istediği kuluna da yepyeni bir hayat verdiği gibi, neşe de veribilir. Rızık bolluğu da veribilir. Bu da Bâsıt isminin tecelliyatıdır.

“Eğer Allah, kulları için rızkı (sınırsız) geniş tutup-yaysaydı, gerçekten yeryüzünde azarlardı. Ancak O, dilediği miktar ile indirir. Çünkü O, kullarından haberi olandır, görendir.” (Şura Suresi 27. Ayet Meali)

Allah, Kendisi’ne iman eden, kalpten itaat eden kişilere dünyada maddi ve manevi bolluk, genişlik verir. Onların önündeki zorlukları açıp kolaylık verir. İman edenler karşılaştıkları her türlü zorlukta, sıkıntıda ve hastalıkta yalnızca Allah’a sığınırlar ve O’nu vekil edinirler.

Kulun Bâsit ismini kendisine rehber edinerek ihtiyaç içinde olan her insana hatta her canlı mahlukata kurt kuş balık v.s bütün canlılara iyilikte bulunması lazımdır. Her Müslümanın Allah’tan başka rızıkları genişleten ve daraltan kimsenin olmadığına içtenlikle inanıp buna tam iman ile teslim olması gerekir.

Kalpleri huzura kavuşturan, dilleri ve diğer bütün organları kötülüklerden arındırdığı gibi, sahiplerini mutlu mesut huzura refaha kavuşturan yine O’dur.

YA BASÎT, Ey Gönüllere Ferahlık Veren, Tüm ferahlıklar Sendendir. Ruhumuz yalnız Sana tevekkül ederek rahata erer. Kalbimiz yalnız Sana İman ederek huzur bulur. Rızkımız yalnız Sana şükrederek genişler. Kalbimizde imanı dilimizde şükrü dâim eyle. Kabirlerimizi bize Cennetten bir bahçe eyle.

Amin

Esmaül hüsna, en güzel isimler