El Celil

 El Celil

Sıfatları sonsuz kemalde bulunan. Celal ve azamet sahibi.

“Celal ve ikram sahibi Rabbinin adı yücelerden yücedir.” (Rahman, 78. Ayet Meali)

Celalet ve ululuk ancak Allah’a mahsustur. Her yerde, her zaman hazır ve nazır olan Allah’ın ilmi her şeyi kuşatmaktadır.

Celalet ve ululuk ancak Allah’a mahsustur. Her yerde, her zaman hazır ve nazır olan Allah’ın ilmi her şeyi kuşatmaktadır.

Allah’ın sana iyilik ve bağışta bulunup nimetler verdiği gibi sen de, başkalarına iyilik yap ve bağışta bulun ki infak et. İnsanların yaptıkları hataları bağışlamak en büyük erdemli davranışlardan birisidir. Kötülükleri terk etmeyenleri güzelce terk et, kötülüklerini iyilikle başından sav.

Seninle ilişkisini kesenle sen ilişkini kesme sakın. Sana vermeyene sen vermeye devam et her daim. Sana haksızlık edeni affet affet ki, ehli mümin olduğunu göster. Seni kötüleyen ve sana sövene karşılık verme, sabret ve bekle.

Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de başkalarına iyilik yapmaya devam et ve sana kötülük edene iyilikle davranarak erdemli olduğunu göster.

YA CELİL Celle Celalühü, Ey Sonsuz derecede azamet, Yücelik ve heybet sahibi olan Allah’ım, Zatının yüceliği gibi, sıfatları da yüce olan Sensin. Azamette ve yücelikte misali olmayan Sensin. Zalimlerin zulmünden, düşmanların hilesinden ve insanların hakaret ve küçümseyici bakışlarından koru bizleri. Amin

YA CELİL Celle Celalühü, Öyle yücesin ki, akıllar tasavvur edemez celâletini. Her bir çiçeğe ayrı renk veren Sensin. Her yarattığına ayrı rızık yetiştiren Sensin. Celil isminin tecellileri karşısında hayrette bırak bizi! Büyüklük Sana mahsus, büyüklenmekten koru nefsimizi. Amin

Esmaül Hüsna, en güzel isimler