El Hasib

 El Hasib

Herkesin yaptığı işlerin hesabını bilen ve gören Yaradan’ımız; Ahirette de onları hesaba çekecektir. Ceza ve mükafat veren ve kendisine tevekkül eden kullarına yeten, onlara yardım eden  Yüce Rahmanımızdır.

“…Hesap görücü olarak Allah yeter.” (Nisa, 6. Ayet Meali)

Herkesin hayatı boyunca yapıp ettiklerinin, bütün tafsilât ve teferruatıyla hesabını iyi bilen; Her şey’e ve herkese her ihtiyacı için kâfi gelen mukittir.

“…Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.” (Nisa, 86. Ayet Meali)

İnsanların ahirette yaptıklarının karşılığını almak için bir hesap kontrolünden geçmeleri  gerekmektedir. İşte bu hesapları noksansız yapacak olan da Yüce Allah’tır. O’nun hesabı süratlidir.

“…Ve O, hesap görenlerin en süratli olanıdır.” (Enam, 62. Ayet Meali)

Bir anda bütün mahlukatın hesabını birden görecektir. İmanı kuvvetli olanın hesabı göz açıp yumuncaya kadar kolay olacak, imanı zayıf olanın hesabı ise çok uzun sürecektir.

“… Allah, hesabı pek seri görendir.”  (Bakara, 202. Ayet Meali)

Parçaları bütünüyle bilen, Hesap etmeden bilen, Bütün üstün niteliklere sahip olan, Hiç bir eksiği ve kusuru olmayan, Kıyamet günü kullarını hesaba çekecek ve sorgulayacak olandır. O, kendi kereminden fazlasıyla verendir.

“Kıyamet gününde, bir kul şu dört şeyden sorguya çekilmeden bir tarafa adım atamaz: Ömrünü nerede tükettiğini, gençliğini nerede eskittiğini, malını nereden kazanıp nerede harcadığını ve öğrendiği ilmiyle neler yaptığını…” (Hadis-i Şerif-Tirmizi Kıyamet 1 IV 612;)

YA HASİB, “Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana-babamı ve mü’minleri bağışla” (İbrahim Suresi, 41. Ayet Meali) Amin

YA HASİB, Ey Rabbimiz! Hesabımızı kolay kıl. Kitabımızı sağ elimizden ver. Amin

YA HASİB, Kıyamet gününde sevinçli bir şekilde bizi sevdiklerimize ulaştır. Amin

YA HASİB, Ey Rabbimiz, Dünya hayatında bizleri her an vicdanımızı hesaba çekerek yaşamayı nasip eyle. Amin

YA HASİB, Ey Rabbimiz! Yüreğimize yerleştirdiğin o hassas, ”vicdan terazisi”ni en güzel şekilde kullanıp, sana kulluk borcunu ödeyenlerden eyle bizi. Amin

YA HASİB, Ey Rabbimiz! Hesapları “cennet” yada “cehennem” olanlardan değil; bizleri, sadece ve sadece “sana kavuşmak” için yaşayanlardan eyle.  Amin

Esmaül hüsna, en güzel isimler