El Halim

 El Halim

Suçlara karşı hemen ceza vermeyen yumuşak davranan, süre veren yani Yumuşak huyluluk sahibi anlamına gelir. Allah’ın acıması ve bağışlaması onun öfkesinden daha da önde olan, yumuşaklık sahibi olan, Halim’dir.

‘Şüphesiz O, halimdir, çok bağışlayıcıdır.’ (Fatır, 41. Ayet Meali)

Cenab-ı Hak Halim’dir; hilmi çok olandır. Günahkârların cezalarını derhal verme iktidarında olduğu halde erteleyip onlara yumuşak muamele edendir.

“Eğer Allah, kazandıkları yüzünden insanları hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirlenmiş bir süreye kadar erteliyor…” (Fatır Suresi, 45. Ayet Meali)

‘Şunu iyi bilin ki Allah gafûrdur, halîmdir.’  (Bakara, 235. Ayet Meali)

“Kim de sabreder ve bağışlarsa, şüphesiz bu azmedilmeye değer işlerdendir.” (Şura Suresi, 43. Ayet Meali)

Bugün varız, yarın yokuz bu dünyada. Başta Allah’a sonra bütün insanlığına karşı kendimize bir çeki düzen verelim. Hatalı yanlış sözümüzü huylarımızı değiştirelim. Halîm ve Selim olalım. Yumuşak huylu olalım. İnsanları kırmayalım, üzmeyelim. Hayatta çoğu şeyin geri dönüşü yoktur. Unutmayalım.

“Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları takdir edilen bir müddete kadar erteliyor. Ecelleri geldiği zaman onlar ne bir saat geri kalabilirler ne de öne geçebilirler.” (Nahl Suresi, 61. Ayet Meali)

YA HALİM, Ey kullarına tövbe etmeleri için süre veren, Bize tövbe kapılarını sonuna kadar açan Sensin. Sana isyanımıza rağmen, rızkımızı kesmeyen Sensin. Hemen ceza vermek yerine, pişman olmamızı bekleyen Sensin. Her yeni gün, Senden af dilemek için kaçırılmaz bir fırsat. Pişmanız Allah’ım, hilminle affet bizi! Affındır bizi tek kurtaracak, Rahmetinle karşıla bizi. Amin

Esmaül Hüsna, en güzel isimler